You are currently viewing Vybíravé dítě : 5 rychlých tipů na každý den

Vybíravé dítě : 5 rychlých tipů na každý den

Vybíravé dítě. Jen velmi málo rodin nikdy nepoužilo tento termín. Období vybíravosti, nechuti k jídlu, k ochutnávání nových potravin (neofobie) je docela přirozenou součásti dětského vývoje. V angličtině se tomu říká picky eating, čeština nemá podobně přiléhavý zaužíváný termín, proto budu používat termín anglický. K výběru tohoto tématu mě inspiroval příběh z ordinace.

“Víte, paní doktorko, malá chce jíst dokola svá oblíbená tři jídla. Furt jí musím ukecávat a smlouvat s ní. Když byla menší, vůbec problémy nedělala, dělaly jsme baby led weaning a krásně mi papala,” říká maminka malé Natálky. 

Natálka je na 3-leté prohlídce, směje se na mě a vypadá, že jí nic nechybí.  Její máma už ale začíná propadat zoufalství, protože ví, že těstoviny s červenou omáčkou, křupky a toast s arašídovým máslem jsou přece jenom trochu málo, aby se to dalo nazvat vyváženou veganskou stravou.

Vybíravé dítě: Kdy typicky picky eating začíná?

Rodiče mi často říkají, že dětátko první příkrmy plive nebo se u toho mračí a tváří se kysele. Toto je docela běžná reakce mimina, které prostě neví, co si počít s novým jídlem. Ono vlastně není schopno určit, jestli mu chutná nebo nechutná, je stále ve fázi objevování a tyto projevy k tomu objevování patří. Takže neboj, že ti doma roste malý nejedlík, vůbec tomu tak nemusí být. Picky eating typicky začíná mnohem později, studie se různí, ale většina z nich popisuje toto období mezi 2 – 6. rokem života, přičemž nejčastěji je to kolem 3 let věku. Samotné trvání tohoto období je už pak velice individuální.

Mám doma vybíravé dítě, mám se bát nemoci?

Obyčejného picky eatingu se určitě bát nemusíš, jak jsem říkala, jedná se o relativně běžnou záležitost. Pokud ale u malého vybíravce pozoruješ i jiné projevy, třeba potíže s polykáním, dušení u jídla, kašlání, průjem, zvracení, alergické projevy, neprospívání… je určitě na místě promluvit si s pediatrem a vyloučit tzv. organické příčiny picky eatingu.

Pusťme se ale do toho, proč jseš tady. A to je

5 rychlých tipů, jak na vybíravé dítě, které s lehkostí zařadíš do každodenní rutiny

Jezte společně jako rodina

Děti se učí napodobováním. Pokud si sedneš ke stolu se svým dítkem a budete jíst společně podobné jídlo, ono uvidí, že se nemá čeho bát. Samozřejmě mu to jeho přizpůsobíš nebo budeš chvilku méně solit a kořenit, aby mohlo ochutnávat i od Tebe z talíře. Udělejte z jídla společenskou událost. Batolata stojí o pozornost a pokud uvidí, že se u stolu sejdete i s tátou a sourozenci, občas přijde babička, teta, bude to pro něj mnohem zajímavější než sedět samo s talířkem. Povídejte si nahlas, jak vám co chutná.

Servíruj nové jídlo společně s jídlem známým

Děti preferují známé potraviny. Kdyby bylo na nich, klidně jí svých 5 jídel dokola. Ale Ty jako chytrá maminka víš, že tajemství vyvážené stravy tkví v pestrosti. Proto je cestou nabízet známé jídlo a k tomu vždycky přihodit něco nového. Když dítě uvidí na talíři něco, co zná, bude se cítit jistější v ochutnávání toho nového. A nechávej na talíři prostor mezi jednotlivými jídly nebo potravinami. Někteří malincí strávníci jsou na to citliví ;))).

Vybírej jídlo s velkou kalorickou denzitou

Pokud si opravdu myslíš, že Tvoje dítě jí málo a potvrzuje to i jeho nepřibírání, stav na potraviny s velkou kalorickou denzitou, kterých stačí sníst trošku. To znamená ořechy, semínka, oleje (řepkový, olivový), kterými můžeš pokapat jídlo, avokádo, oříšková másla. Zařazením těchto složek do receptů výrazně navýšíš kalorie bez toho, aby se dítko cítilo přecpaně. 

Nech ho vybrat ze 2 možností

Už tak malé dítě je schopno určité autonomie ve výběru. Řekni mu předem, že k obědu si může samo vybrat, jestli chce třeba sladkou bramboru nebo dýni. Nedávej mu ale více možností než dvě, to by ho mohlo zahltit. A samozřejmě je potřeba nabízet do výběru dvě podobné potraviny, ne zmrzlinu vs. mrkev :), tam bych si i já vybrala tu zmrzku

Zapoj jídlo do hry

Stavte na talíři věže z nakrájené zeleniny nebo ovoce. Počítejte hrášky nebo fazole. Pokud má rádo knížky a pohádky, vymysli si pohádku se zeleninou nebo si v knížce ukazujte ovoce na obrázku a pak k tomu opravdový kus ovoce. Pokud je to hloubavý malý vědec, dívejte se na jídlo lupou. Zavažte si postupně oči a hádejte společně podle vůně, o jaké jídlo, ovoce nebo zeleninu se jedná. Jednoduše používejte jídlo jako hračku, bez nucení ho sníst.

Zázrak na počkání na vybíravé dítě?

NEEXISTUJE JEDINÉ SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ nebo nápad, který by dokázal vybíravost v jídle rychle a instantně vyřešit. Cílem je pomoci Tvému dítku překonat strach a naučit ho mít rádo čas strávený u jídla a větší počet různých potravin. Základem je, aby jídlo probíhalo v příjemné atmosféře a bez stresu :). Pokud obtíže trvají dlouho, dítě zápasí i s jinými problémy (zmíněné výše), nejí kousky, jí jenom suché přílohy, má drasticky omezený jídelníček, promluv si prosím s jeho lékařem. Pravděpodobně bude potřebovat vyšetření a multidisciplinární podporu. K těmto komplikovaným případům najdeš spoustu zajímavých informací na stránkách Kouzelen – centrum speciálně pedagogické podpory.

PS: Tohle jsou tipy, které jsem nabízela rodičům mých malých pacientů a fungovaly jim. Je to na Tobě, ať vyzkoušíš, co zafunguje u vás doma. Tyto tipy jsou jen malou součástí průvodce o vybíravém dítěti neboli picky eatingu, který jsem zpracovala do komunity Veganská rodina na HeroHero. Najdeš tady dalších 10 ověřených tipů, ze kterých si můžeš vybrat a hlavně spoustu povídání o tom, proč je v určitém období téměř každé dítě vybíravé, jestli to ovlivňuje jejich růst, co všechno patří k picky eatingu a co už může být nad rámec i další zdroje, které Ti můžou pomoct. Více o celém projektu se dozvíš tady.

Luba

Jsem dětská lékařka, která se věnuje problematice rostlinného stravování u dětí, těhotných a kojících.

This Post Has One Comment

Leave a Reply